DSP – tydzień #1

Mija mój pierwszy tydzień z konkursem Daj Się Poznać, więc czas na podzielenie się tym, co udało mi się przez te 7 dni zrobić.

Spring Boot

Oczywiście na początku stworzyłem projekt w IDE. Jako że moja aplikacja opiera się na Spring Boot, skorzystałem ze Spring Initializr, aby szybko utworzyć mavenowego poma z wszystkimi niezbędnymi zależnościami.

Travis CI

Następnie skonfigurowałem sobie Travisa (continuous integration) i zintegrowałem go z SonarQube (analiza jakości kodu). Poniżej mój .travis.yml:

Jak widać, instalacja polega na odpaleniu clean install z odpowiednim profilem springowym (mam osobny profil dla Travisa). Oprócz tego w sekcji script jest też uruchamiany wyżej wspomniany Sonar.

Baza danych i schemat tabel

Baza danych, której używam podczas developmentu to H2. Jest to wbudowana (ang. embedded) baza, która jest bardzo prosta w użyciu i moim zdaniem zupełnie wystarcza podczas rozwoju aplikacji, dlatego też wybrałem właśnie ją.

Kolejnym krokiem było zaprojektowanie i stworzenie tabel na bazie. Nie ma ich dużo i nie są skomplikowane, więc poszło szybko. Obecnie wygląda to tak:

Namiastki kodu

Jeśli chodzi o samo programowanie, to było tego niewiele. Stworzyłem encje dla wszystkich tabel, przygotowałem sobie skrypty SQL, które przy każdym uruchomieniu bazy tworzą tabele i dodają do nich testowe dane i stworzyłem klasę typu Service, gdzie będę trzymał logikę biznesową związaną z użytkownikami. Póki co są tam dwie bardzo proste metody (które pewnie jeszcze ulegną zmianie), o takie:

Mało programowania w programowaniu

Jak to zwykle bywa, na początku projektu programowania jest nie za wiele. Oczywiście nie znaczy to, że to wszystko co napisałem przez ten tydzień, reszta kodu po prostu jeszcze nie jest gotowa żeby dzielić się nią ze światem. 🙂

Plan na przyszły tydzień to udostępnić API i napisać testy jednostkowe. Do następnego!